Yoga Uzmanlık Programı 2021/22

Ece Ekincioğlu ile 200 Saatlik Temel Hatha Yoga Uzmanlık Programı
Yoga Alliance Onaylı
Kasım 2021/ Nisan 2022 – Tamamı Online 

Program Ücreti
* 7.800 TL KDV dahildir
* Erken ödeme: 6.950 TL ( 1 Ekim’e kadar geçerlidir)
* Fiyatlara KDV dahildir, taksit seçenekleri için iletişime geçebilirsiniz.
* Program ücretine Ece Ekincioğlu’nun 30 saatlik Hatha Yoga canlı dersleri de dahildir.
* Program 12 kişi ile sınırlıdır.


Tüm eğitim Online Zoom üzerinden gerçekleşecektir.


Eğitim Canlı Hafta Sonu buluşmaları, Canlı Pratikler, Ödevler eşliğinde gerçekleşecektir.

Eğitim boyunca:

 • 110 saat Canlı Hafta Sonu buluşması
 • 30 saat Canlı Yoga Pratiği (hafta içi akşam/ canlı katılamazsanız 1 hafta boyunca kayıttan o haftanın pratiğini telafi etme imkânıyla) 
 • 20 saat eğitim süresince Kendi Yoga Pratiğiniz (Nasıl bir pratik olacağı eğitmen tarafından iletilecektir) 
 • 10 saat (1 saat sınav- ders verme, 5 ders izleme, 4 saat ders verme stajı) 
 • 30 saat (ödev ve okumalar) 
 • Ece Ekincioğlu her katılımcıya eğitim süresince ekstradan 90 dakikalık mentorluk verecektir. 

11 Online Canlı Hafta Sonu buluşması olacaktır.
Cumartesi& Pazar saat 13.00- 18.45 arası buluşmalar gerçekleşecektir. 

 1. Buluşma: 06- 07 Kasım 2021  
 2. Buluşma: 13-14 Kasım 2021 
 3. Buluşma: 04-05 Aralık 2021
 4. Buluşma: 11-12 Aralık 2021 
 5. Buluşma: 08-09 Ocak 2022
 6. Buluşma: 15-16 Ocak 2022
 7. Buluşma: 05-06 Şubat 2022
 8. Buluşma: 12-13 Şubat 2022
 9. Buluşma: 05-06 Mart 2022
 10. Buluşma: 12-13 Mart 2022
 11. Buluşma: 02-03 Nisan 2022 

Yoga yapmayı seven, yoganın faydasını hayatına katmak, yoga bilgisini sağlam bir temel üzerine kurarak paylaşmak isteyenlere yönelik online program Kasım’da Ece Ekincioğlu ile başlıyor. 

Sağlığınızı ve yaşam kalitenizi desteklemek için Yoga, Meditasyon, Nefes ve Mindfulness çalışmalarını düzenli olarak uygulamak, bu pratiklerin gündelik hayatınızın bir parçasına dönüşmesini istiyorsanız bu programa katılabilirsiniz. 

Kendinizle ve hayatınızla daha verimli, dengeli ve huzurlu bir ilişki kurmak, yaşamınızı içeriden nefes ve yaşam enerjisiyle desteklemek adına bu programı tercih edebilirsiniz. 

Bu program sayesinde tüm bedeniniz güç ve esneklik kazanacaktır, ancak bu kazancın Yogaya bir “performans, akrobasi, estetik” kaygısıyla yaklaşmadan, Yoganın fiziksel faydalarıyla gelen zihinsel ve ruhsal farkındalık eşliğinde gerçekleşmesi amaçlanır. Pratik ve teorik bilgiler eşliğinde, zihnen ve ruhen de Yoganın gündelik hayata kattığı denge, berraklık ve ferahlık program içeriğinin temelini oluşturur. 

Yoga dersleri vermek veya kendi yoga pratiğinizi derinleştirmek için bu eğitime katılabilirsiniz. Bu programın pratik kısmı, teori kısmı kadar önem taşımaktadır. Yoga, pratiğe dayanan bir bilgi sistemidir. Ece Ekincioğlu’nun Yoga dersleri, öncelikle güvenli ve işlevsel pratik, bilinçli farkındalık (mindfulness) ve öz şefkat (self-compassion) yaklaşımı üzerine temellenmiştir. 

Daha önce başka bir Yoga eğitimine katılmış olabilir, yoga bilginizi tazelemek ve farklı bir yaklaşımdan bilgilerinizi derinleştirmek adına da bu programa katılabilirsiniz. Programa özenle katılım sağlayan herkes, eğitim sonunda temel ve başlangıç seviyesinde güvenle Yoga dersleri anlatacak  yetkinliğe ulaşacaktır. Aynı zamanda kendi ihtiyacınıza göre içerik hazırlayarak, kendi Yoga pratiğinizi ömür boyu uygulayabilecek temel bilgiye sahip olacaksınız. 

Yoga şifa dolu bir bilgi sistemidir, yaşam boyu öğrenme ile gerçekleşir. Siz de Yogayı hayatınıza katmak istiyorsanız bu program ilk adımları atmanızda sizlere büyük destek sunacaktır.

2010 yılından beri düzenli olarak, aralıksız Yoga eğitmenliği yapan Ece Ekincioğlu tecrübesini bu eğitimde aktarmaya devam ediyor.  Ekincioğlu 11 yıldır, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere farklı şehirlerde dersler, eğitimler, kamplar ve atölye çalışmaları düzenlemektedir. Hocaları arasında Jo Phee, Nicole Ohme, Sarah Powers, Godfrey Devereux, Franziska Gottschlich yer alıyor. Ağırlıklı olarak Hatha Yoga alanında verdiği dersler ve eğitmenlik eğitimlerinin yanı sıra Yin Yoga alanında da Meridyen Odaklı çalışmalarını uzun yıllardır gerçekleştirmeye devam ediyor. 2012 yılında Devrim Öztürk ile Baraka Yoga’yı kurdular. Baraka Yoga 2015’ten beri Yoga Alliance Onaylı bir Yoga Okulu’dur, 2020 Mart itibariyle pandemi sebebiyle Baraka Yoga çalışmalarını ağırlıklı olarak Online platformlar üzerinden gerçekleştirmektedir. Ece Ekincioğlu, Uluslararası Yoga Alliance Experienced RYT 500 Yoga Eğitmeni’dir ve Türkiye’de Gençlik ve Spor Bakanlığı Onaylı Yoga Antrenörlük Belgesi’ne sahiptir. 

Sertifika: 

Programı başarıyla bitiren adaylar Yoga Alliance sertifikası almaya hak kazanırlar.

Bu eğitimin tüm online buluşmalarına katılma,  belirtilen süreler içerisinde Yoga pratiklerini ve sınavları başarıyla tamamlama, ödevleri eksiksiz teslim etme koşullarını yerine getirenler Yoga Alliance Sertifikası almaya hak kazanır. Bu sertifika uluslararası geçerliliğe sahiptir, ancak Türkiye’de geçerliliği olan tek Yoga belgesi HİS (Herkes için Spor) Federasyonu’na bağlı Yoga Antrenörlük belgesidir.  HİS Antrenörlük belgeniz olsa da kendi yoga bilginizi, yoga eğitmenlik tecrübenizi derinleştirmek adına bu eğitimle kendinizi destekleyebilirsiniz. 

Bu Yoga programına katılmak için ön görüşme tarihinizi belirlemek üzere iletişime geçebilirsiniz. Programa kayıt, Ece Ekincioğlu ile online görüşme sonrasında gerçekleşecektir.

Eğitmenden

Yoga benim için nedir? 

Yoga benim için bir rahatlama, yenilenme, güç kazanma, ferahlık ve berraklık çalışması. Yoga pratiğimle deneyimlediğim tüm bu faydalar, hem psikolojimde, hem fiziksel bedenimde gerçekleşiyor. 

Yogayı ilk yaptığım günden beri (2009 yılında başladım) omurgamda hissettiğim rahatlama, tüm bedenime yayılan huzur hissi, önce omuzlarıma ve uykuma, zamanla zihnime ve hayatıma yansıdı ve yansımaya devam ediyor.

Yogayı sadece “bedenle” ilgili değil, her zaman zihin- beden- ruh bağlantısıyla beraber ele alıyorum. 

Yoga, sadece mat üzerinde değil, hep hayatla bağlantılı. Nasıl nefes aldığım, omuzlarımın duruşu, matın üzerindeki hızım, yavaşlığımın hepsini hayatın içinde de sergilerim; ilişkilerimde, işimde, gündelik yaşantımın her ânında. Yorgunlukları ve gerginlikleri mat üzerinde dengeye kavuşturunca, Yoganın katkısı otomatik yaşama yansıyor.

Herkes Yoga yapabilir; kendi beden ihtiyaçlarına, imkânlarına göre Yoga pratiğinin şekillenmesi mümkündür. Performans, akrobasi, estetik, “sadece fiziksel hedefli bir egzersiz” yaklaşımından uzak bir Yoga anlayışına sahibim; öncelikle güvenli pratik yapılması gerektiğini savunuyorum. Zira Yoga yanlış yapılırsa, bilinçsizce uygulanırsa fayda sağlamaz. Yoga yaparken nasıl gözüktüğüm önemli değildir, önemli olan bedenime, omurgama, anatomime saygı duyarak, fayda alabilecek şekilde Yoga yapabilmemdir. 

Her yaşa, her sağlık durumuna göre uygun Yoga- Nefes- Farkındalık pratiği gerçekleşt
irmek mümkündür; kilodan, cinsiyetten bağımsız olarak, Yoga güvenle ve düzenli olarak yapılırsa mutlaka faydasını gösterecektir. 

Neden Yoga Eğitmenliği yapıyorum? 

Yoga eğitmenliği yapma sebebim, bana bu kadar iyi gelen bir çalışmaya birçok insanın da ihtiyacı olabileceğini düşünmem. İlk Yoga Uzmanlık Eğitimi’mi 2010 yılında aldım. Sonrasında, o günden bugüne tüm hayatımı Yoga Eğitmenliği& Yoga Öğrenciliği yaparak sürdürüyorum. Yoga bitmeyecek, sonu olmayan keyifli bir yolculuk. Bu sebeple öğrenmeye her daim devam ediyorum. Özellikle kadın öğrencilerim oldu bugüne kadar, hamilelik ve doğum sürecim dışında tam zamanlı olarak Yoga dersleri vermeyi 11 yıldır sürdürüyorum.

Yoga derslerimin yaklaşımı nasıl?

Derslerim “güven- fayda- farkındalık- öz şefkat- işlevsellik” temelli gerçekleşiyor. Öğrencinin güvenle hareket etmesi, varsa bir hassasiyeti ona göre ayarlanmaların gerçekleşmesi, ihtiyaca göre farkı alternatifler sunulması birinci sırada. Beden- zihin- nefes farkındalığı, tüm derslerimin temeli; zihinde var olan bir gerginliğin nefese, bedene olan yansımasını fark edebilmek, sonrasında gereken rahatlamayı kendi kendine sunabilmek dersime katılanların tüm hayatlarına yansıtabildikleri bir pratiğe dönüşüyor.

Yoga dersime gelenlerin, ihtiyaçları doğrultusunda fiziksel ve zihinsel olarak rahatlaması, ihtiyaçları olan gücü kendilerinde bularak dersten ayrılması benim için çok kıymetli. Kıyaslama, rekabet, ispat savaşına girmeden, önce kendi kendimizle huzuru sağlayarak hayatın içinde varlık gösterebilmek için Yoga derslerimi keyifle, kalpten öğrencilerime sunmaya devam ediyorum. Yoga dersi vermek, benim için büyük bir mutluluk. 

Eğitim İçeriği

Asanalar
Temel Yoga Asanaları
Güvenli ve işlevsel hizalanma
Asana pratiğinde dikkat edilmesi gerekenler
Asanalarda Anatomi ve hizalanma ilkeleri

Pranayama
Nefes& Temel Nefes Teknikleri 
Nefesin Anatomisi
Nefes ve Sinir Sistemi 
Güvenli Nefes Çalışma Prensipleri

Meditasyon 
Temel Meditasyon Bilgileri
Mindfulness- Bilinçli Farkındalık: Mindfulness Tarihi, Temelleri ve Pratiği
Nefes& Meditasyon
Mudralar 

Anatomi
Temel Anatomi Bilgileri
Temel Sistemler: Sinir Sistemi, Solunum Sistemi, Kas&İskelet Sistemi ve diğerleri 
Temel Yoga pratiklerinde anatomi: Zihin- Beden Bağlantısı, Asana- Organ Sağlığı İlişkisi, Eklem Hareket Türleri, Kas Kasılma Türleri, Ana Kemikler, Ana Kaslar, 
Fiziksel Sınırlamalar ve hassasiyetlerde güvenle hareket edebilme

Enerji& Enerji Anatomisi
Yaşam Enerjisi
Yaşam Enerji Merkezleri/ Çakralar
Koshalar
Nadiler 
Vayular 
Temel Yoga pratiklerinde enerji bilgisinin kullanılması 

Yoga& Psikoloji& Sağlık
Yoganın psikolojimize etkileri 
Kronik Stres, Kaygı, Panik gibi durumlarda Yoga bilgisinden faydalanmak
Belirli hassasiyeti olan kişiler için Yoga pratiği: Tansiyon, Bel-Boyun Fıtığı vb. 

Yoga Tarihi& Felsefesi
Yoganın Tanımı
Yoganın Tarihi
Temel Yoga Felsefesi
Temel Yoga Terimleri
Yoganın Sekiz Kolu 
Temel Yoga Metinleri (Yoga Sutralar, Bhagavad Gita, Hatha Yoga Pradipika)
Yoga Felsefesinin yoga derslerine ve gündelik hayata yansıması; Yoga Öğretisinde felsefesi ile pratiğin ilişkisi

Yoga Dersi Verme&Öğretme Metodolojisi 
İşlevsel Yoga Dersi; güvenle, kişinin bedenine ve ihtiyaçlarına göre Pozları adapte edebilme 
Yeni başlayanlar ve Temel Yoga seviyesinde ders hazırlama- 60 dakika/ 90 dakika
Sözel- Görsel- Fiziksel Yönlendirme 
Farklı ders temalarına göre ders hazırlama
Yoga etiğine uygun şekilde ders verme 
Online ders verebilme/ Birebir ders verebilme 
Sınıf yönetimi, dikkat edilmesi gerekenler 

Farklı Yoga Stillleri hakkında Temel Bilgi
Vinyasa Yoga
Yin Yoga 
Kundalini Yoga 
Ashtanga Yoga 

Programa katılmak istiyorsanız lütfen öncelikle:
1. Online hafta sonu buluşmalarının saat ve tarihlerinin size uygun olup olmadığını kontrol ediniz. Online eğitim buluşma tarihlerinde kayıt alınmayacaktır, canlı bir şekilde Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Verimli bir eğitim gerçekleşmesi adına, saatlerde ve tarihlerde bir değişiklik yapılmayacaktır (olağanüstü bir durum olmadığı takdirde). 

2. Her hafta kendi pratiğinizi yapmak için Ece Ekincioğlu ile Online Pratik Derslerine canlı katılmanız gerekmektedir, eğer pratik derslerine canlı katılamazsanız, kendiniz o hafta pratiği kayıttan tekrarlamanız gerekmektedir. Ece Ekincioğlu’nun Online Hatha Yoga dersleri 90 dakika sürer, haftada minimum 2,5 saat Yoga pratiğinizi yapmanız eğitim açısından şarttır. Haftada 90 dakika Ece Ekincioğlu’nun Canlı Dersleri/ Canlı Kayıt Dersleri ve minimum 60 dakika kendi pratiğiniz ile. Pratik saatleri, eğitim saatlerinin bir parçasıdır, katılım saatleriniz ile ilgili eğitim boyunca çizelge tutulacaktır. 

3.  Eğitim Online gerçekleşeceği için, canlı buluşmalar sırasında bulunduğunuz mekânın görüş açısının, teknik ihtiyaçları sağlayacak şekilde ayarlanmasını önemle hatırlatmak istiyoruz. Eğitim saatlerinde sessiz, sakin, rahatsız edilmeyeceğiniz bir alandan, eğitmenin de sizi fiziksel olarak net görebileceği bir kamera açısıyla canlı eğitim buluşmalarına katılmanız gerekmektedir. 

4. Kasım başında başlayıp, Nisan başında tamamlanacak bu eğitim süresince, yoga pratik saatleriniz, ödevler ve canlı buluşmalar için özel ve iş hayatınızdan yeterince zaman ayırıp ayıramayacağınız konusunda müsaitliğinizden emin olmanızı öneriyoruz.  Eğitimler keyifli ancak bir o kadar özen, emek isteyen süreçlerdir. 

5. Online platformda buluşsak da aynı stüdyoda buluşurcasına fayda alabilmek adına, kalabalık olmayan bir eğitim planlanmıştır. Ece Ekincioğlu tüm katılımcılarla birebir ilgilenmek üzere eğitim kontenjanını 12 kişi ile sınırlamıştır.

İletişim

Telefon: Hafta içi saat 10.00-19.00 arasında bu numaradan bize ulaşabilirsiniz
0543 158 35 11 

veya

E- posta:
barakayoga@gmail.com adresine iletişim bilgilerinizle birlikte mail atarak ön görüşme için randevu alabilirsiniz.
* Ön görüşmeler görüntülü Zoom üzerinden gerçekleşecektir. 

Daha önce eğitimlere katılanların yorumları: 

“Bel fıtığı nedeniyle çektiğim ağrıların azalmasını amaçlayarak, sadece fiziksel bir egzersiz olarak başladığım Yoganın gerçek anlamıyla ile tanışmam bu eğitim sayesinde oldu. Kendi pratiğimde derinleşmenin yanı sıra doğru zaman geldiğinde başkalarına da yoganın dönüştürücü etkisini hissettirebilir miyim, bu birlik duygusunun güzel ve güçlü enerjisini diğer insanlarla da paylaşabilir miyim diye düşündüğüm aşamada bu programa katılmaya karar verdim. 200 Saatlik bu program, gerçek hayatta Yogaya nasıl yer verebileceğimize dair yönlendirmeleri bana muhteşem bir deneyim yaşattı. Kişiliğim değişmedi, bakış açım ve yaklaşımım değişti belki. Bu program sonrası derin bir dönüşüm yaşadığım ve hayatıma çok daha mutlu devam ettiğim bir gerçek! Yoga siz ne kadar isterseniz size o ölçüde fayda sağlar ve bu sınırsız birlik ve kadim kaynak ancak iyi eğitmenler tarafından aktarıldığı zaman insanın zihninde, yüreğinde ve ruhunda doğru, güzel ve kalıcı etkiler yaratıyor. Bu program, her şeyden önce daha fazla kendim olabilmek, kendimden başkalarına da güzellikle yaklaşmayı öğrenmek yolunda, kusursuz olmamanın sorun olmadığı bilinciyle, zorlayıcı olmadan sağlam bir eğitim sağladı. Baraka Yoga’da 200 saatlik eğitimimi tamamladıktan sonra New York’ta başladığım 300 saatlik eğitim sırasında da hala Ece’nin bilgeliğine, deneyimine başvurabiliyorum ve bundan büyük mutluluk duyuyorum!” – Zeynep Çelikel 2014/2015 Mezunu 

“Yogaya başlayalı 7 yıl oldu ve son 3 yıldır uzmanlık programı almaya karar verip bir türlü planlayamamıştım. Sonrasında sevgili Ece Ekincioğlu ve Baraka Yoga da bu eğitimi almaya karar  verdim. Son derece keyifli bir o kadar da dolu bir eğitim oldu. Pandeminin azizliğiyle bir kısmı online olsa da yüz yüze olan sıcaklık asla azalmadı. Bedeninizi tanımak, kendi iç yolculuğunuza yolculuk yapmak en önemlisi kendinize bir iyilik yapmak istiyorsanız Ece Ekincioğlu ile bu Yoga Uzmanlık Programına katılmanızı kesinlikle tavsiye ederim.“
– Op. Dr. Betül Şahin 2019/2020 Mezunu 

“Bu Uzmanlık Programı detaylı ve özenli ders içerikleri, yoğun asana pratikleri, okuma önerileri ve kişiye özel geri bildirimleri ile sıkı ve değerli bir programı içeriyor. Kendi pratiklerimi oluşturmada ve uygulamada bu zamana kadar aldığım bu eğitimden çok yararlandım ve yararlanmaya devam ediyorum. Kaliteli bir eğitim içeriğiyle yoga eğitimi almak isteyenlere bütün içtenliğimle bu eğitimi öneririm.”
– İlknur Başarır 2014/2015 Mezunu 

“Yogaya ilgin varsa, eğer bedenini daha yakından tanımak, bedenin ile (ki sana her zaman en yakın olan bedenindir) daha farkındalıklı bir iliski kurmak arayışındaysan, asanalarda derinleşmek ve yoga felsefesini yaşayarak deneyimleyerek içselleştirmek istiyorsan kesinlikle tavsiye edeceğim, kişinin  kendisine yapabileceği en iyi yatırım olarak görüyorum yoga uzmanlık programını. Bu eğitim ile kendi yoga pratiğimi oluşturabilir ve başkalarına rehberlik edebilir hale geldim. Yoga hayatın tümünü kapsayan bir pratik olduğundan gün içinde tüm çeldiricileri, zorlukları aynı mat üzerinde bir asanadan diğerine geçişte olduğu gibi akışın bir parçası kabul ederek zihinsel durumumu da esnetmeyi sağladığı için öncelikle çok faydalı oldu. Pratikleri özenle hazırlayan ve bilgisi ile her zaman destek olan ve her durumda kolaylık ile yaklaşımda bulunan Ece hocama teşekkür ediyorum .” – Esra Eren, 2019/2020 Mezunu

“Hem mesleki anlamda bir beceri kazandığım bir program oldu, hem de özel hayatımda da sağlığım için rahatlıkla kendi pratiğimi oluşturabiliyorum. Samimi, güvenli bir alanda donanımlı bir eğitmen eşliğinde güzel bir eğitim isteyenlere tavsiye ederim. “- Merve Yerebakan 2019/2020 Mezunu 

“Eğitime katılmadan önce fırsat buldukça yoga yapıyordum ancak gerekli bilgiye sahip değildim. Kendi yoga rutinimi oluşturamamıştım ve eğitmensiz yoga yaptığımda hatalı duruşlarla kas ağrıları çektiğim oluyordu. Ece Ekincioğlu’nun uzmanlık eğitimine katılarak hem yoga felsefesini hem asanaları etraflıca öğrendim. Kendi anatomimle tanıştım. Meditasyon ve nefes tekniklerini öğrendim. Enerjinin vücuttaki akışını, tıkanıklıkları öğrendim. Ve elbette, aldığım bilgileri her yaş ve seviyedeki öğrencilere aktarmanın yollarını, eğitmenliği öğrendim. Uzmanlık eğitimine katıldığım andan itibaren daha sağlıklı, daha huzurlu ve daha bilinçli hissetmeye başladım. Birlikte eğitim aldığım arkadaşlarla çok kıymetli dostluklar kurdum. Eğitim boyunca her sorumu içtenlikle yanıtlayan ve tüm öğrencileriyle birebir ilgilenecek kadar özenli davranan Ece hocama teşekkür ederim. “ – Burcu Çağrı 2019/2020 Mezunu 

%d blogcu bunu beğendi: